تخلف از مصوبه شورای رقابت در پیش‌فروش تارا

طبق مصوبه شورای رقابت، خودروسازان مجاز به پیش‌فروش خودرو با قیمت نامشخص نیستند؛ در این شرایط اقدام ایران خودرو مبنی بر تخلف در پیش فروش تارا و عرضه آن با قیمت نامعلوم سوال‌برانگیز است.

به گزارش اتاق خبر دنده معکوس، در اطلاعیه‌ای که امروز توسط گروه صنعتی ایران خودرو منتشر شده، پیش فروش محصول جدید این خودروساز با نام «تارا» بدون اعلام نرخ قطعی انجام می‌شود.

بر این اساس، طرح پیش فروش محصول تارا دستی از امروز ۲۸ شهریور به مدت ۳ روز اجرا و محصولات تولیدی از اردیبهشت تا مهر ۱۴۰۱ به مشتریان تحویل داده می‌شود.

این خودرو با پیش پرداخت علی‌الحساب ۱۴۰ میلیون تومانی عرضه می‌شود و طبق اعلام ایران خودرو، قیمت نهایی تارا پس از تعیین نهایی در دعوتنامه ها اعلام خواهد شد.

تخلف در پیش فروش تارا

این در حالی است که حدود یک ماه پیش در مصوبه چهارصد و هفتاد و سومین جلسه شورای رقابت مبنی بر شرایط ثبت‌نام و قرعه‌کشی خودرو توسط شرکت‌های خودروساز داخلی تصمیماتی اتخاذ شده بود.

بر این اساس، اعضای شورای رقابت در رابطه با نحوه اقدام خودروسازان در موضوع پیش فروش خودرو به استناد ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با اکثریت آراء مقرر کردند چنانچه مراجع ذی‌صلاح در رابطه با خودروهای انحصاری مشمول دستورالعمل قیمت شورا، با پیش‌فروش خودرو موافقت کنند به نسبت مبلغ پرداختی بابت پیش‌پرداخت، هر مشتری درصدی از قیمت رسمی خودرو را در زمان ثبت نام (نسبت به قیمت کارخانه) پرداخت کرده است.

طبق مصوبه شورای رقابت، در این صورت سهمی از خودرو که پیش پرداخت آن قبلاً انجام شده مشمول هیچگونه تورم قیمتی احتمالی نمی‌شود و صرفاً بقیه سهم باقیمانده مشمول تورم بخشی احتمالی خواهد بود.

طبق مصوبه شورای رقابت، خودروهایی که قیمت آن تعیین نشده حق پیش فروش نخواهند داشت. به این ترتیب مشخص نیست تخلف در پیش فروش تارا بر چه اساسی صورت گرفته است؟

شورای رقابت پیشتر قیمت رسمی خودرو تارا دنده‌ای تحویل تیرماه امسال را ۲۹۰ میلیون و ۴۷۲ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین کرده بود (فارس).

تارا در بازار چند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در حالی مبلغ پیش‌پرداخت برای ثبت‌نام در طرح پیش فروش تارا ۱۴۰ میلیون تومان تعیین شده است که این خودرو در بازار ۳۷۰ میلیون تومان قیمت دارد.

قیمت کارخانه‌ای تارا نیز حدود ۲۹۰ میلیون تومان و ۶۵۰ هزار تومان است.

آگهی ۶۰۰ میلیونی خرید تارا

البته قیمت بازار آزاد تارا دستی دقیقا مشخص نیست و قیمت‌های متفاوتی برای این خودرو در بازا آزاد عنوان می‌شود. در برخی از آگهی‌ها قیمت تارا دستی ۴۰۰ میلیون تومان است و در برخی دیگر تا ۵۰۰ میلیون تومان هم قیمت‌گذاری شده است. بر این اساس قیمت تارا دستی در بازار آزاد هنوز مشخص نیست.

قیمت تارا دنده‌ای هم در بازار آزاد از ۴۵۰ میلیون تومان شروع می‌شود و تا ۶۰۰ میلیون هم می‌رسد. اگرچه برخی از آگهی‌دهندگان قیمت تارای اتومات خود را تا ۸۹۰ میلیون تومان هم آگهی کرده‌اند.

اما فعالان بازار معتقدند که قیمت این خودرو به دلیل عرضه تازه در بازار، مشخص نیست و احتمالا با افزایش عرضه تارا به بازار آزاد، کمی تعدیل می‌شود و قیمت تارا کاهش پیدا می‌کند.

پاسخ دهید

لطفاً نظرتو بنویس، حتماً رسیدگی میشه
لطفاً نام خودت رو اینجا وارد کن